Гімнастичні вправи для дітей

e-mail

clockВ приведеній статті наведено рекомендації щодо комплексу вправ із гімнастики для дітей 4-6 років. Вони можуть бути використані як фахівцями по роботі із дітьми так і батьками та рідними, котрі хочуть вплинути на фізичній розвиток своїх дітей.

Напевно вам не раз доводилося дивитися виступи гімнасток або професійних танцівників по телевізору, як вони майстерно виконують найскладніші технічні елементи. Все це багаторічна праця тренувань. А з чого ж все починалося? Маленьких крихітних створінь яких мами приводять на заняття художню гімнастику або танцями в 4-5 років. Перший рік - це один з вирішальних етапів: дівчатка вчать ази гімнастики - основні базові елементи, їх розтягують, роблять багато вправ на гнучкість, підкачують м'язи ніг, прес, спину, руки, вчать тягнути ніски і коліна. І найголовніше дівчатка починають володіти своїм тілом. У цій статті ми розглянемо загальні базові елементи, з яких і починається споривний танець.

 

 

 

1. Шпагат.
Шпагат

Існує декілька видів шпагатів: правий, лівий, поперечний і вертикальний. Вертикальний - це вже більш складний елемент і тут крім розтяжки ще потрібно вміти тримати рівновагу на одній нозі. Розтяжка - має дуже велике значення для майбутньої танцівниці. Тому шпагату потрібно приділяти багато уваги, особливо правильності його виконання. Перед тим як робити елементи на розтяжку або гнучкість, потрібно спершу "розігріти" м'язи дитини. Трохи пострибати, побігати з ними, поробити присідання, походити на корточках (як качечки), щоб м'язи дитини були еластичні і легше піддавалися розтяжці. Запам'ятайте - ніколи не тягніть НЕ розігріту ("холодного") дитини, крім болю ви ще можете і пошкодити зв'язки малюкові. Нічого не робіть різко, тільки плавними рухами і пружинячи по кілька разів.


Існує кілька способів розтяжки для шпагату:

Вправа - пружина1. Ставите дитину на коліна спиною до вас. Вона охоплює руками вас за ноги. Далі одну ногу маля піднімає, ви берете її руками (можна під коліно, можна і за стопу взяти) і тягнете на себе. Слідкуйте обов'язково за тим, щоб "тазові кісточки" були на одній лінії (не перекошені). Робіть по 15-20 пружин кожної ноги (дивіться, звичайно, по дитині - можна робити і по 5 пружинок і через 5 хвилин повторити). Не забувайте тягнути обидві ніжки, інакше дитина буде однобоко розтягнутою.

 

 

 

 

 

 

На шведській стінці2. Якщо у вас є шведська стінка - то одну ногу дитина закидає на шведську стінку (чим вище, тим краще), а ви потихеньку притискаєте опорну ногу до шведської стінки (пружинячи), ні в якому разі не різко. Ця вправа робимо на праву і на ліву ногу, а так само поставити дитину боком до шведської стінки і підняти ногу в сторону (розтяжка на поперечний шпагат). Це йде підготовка до вертикального шпагату, дитина вчиться переносити рівновагу на одну ніжку.

 

 

 

 

 

 

 

Сидячи на пыдлозі

3. Сидячи на підлозі, ноги нарізно, дві руки підняті вгору, спинка рівна - робимо нахили по - черзі до правої ніжки, до лівої ніжки (руками тягнемося до п'ят) і лягаємо уперед на животик, руки попереду себе. Цю вправа добре робити разом з мамою (татом) - сідайте один на проти одного і робіть нахили. Потім в цьому ж положенні робимо кругові рухи від правої ноги до лівої (животик якомога ближче до підлоги).

4. Сидячи на підлозі робимо лотос, руками притискаємо коліна до підлоги (можна пружинками, а можна і повільно спрямовувати коліна до підлоги). Ідеально, коли коліна лежать на підлозі, тоді можна переходити до більш складних вправ.

 

 


Лежачи на животі

5. Робимо вправу аналогічне лотосу, тільки дитина лежить на
животі, а ніжки ззаду зігнуті в колінах, положення "жабка" або "лотос на животі". Потрібно намагатися притиснути попу дитини до підлоги.

6. Дитина лежить на спині, дві ноги вгорі (ноги рівні, витягнуті, спинка - лежить рівно) - і починаєте потихеньку розводити ніжки в сторони, робите невеликі пружинні руху, намагаючись наблизити ніжки до підлоги. Ідеально коли ніжки дістануть до підлоги.

7. Поставте перед дитиною дитячий стільчик або табуретку (щось невисоке - див 50-60 у висоту,
можна використовувати диван) і одну ногу кладемо на стільчик, а друга ніжка роз'їжджається в шпагат. І потихеньку пружинить попу до підлоги. Намагайтеся, щоб у дитини стегна і плечі були на одній лінії. Ця вправа підходить для розтяжки на правий, лівий і поперечний шпагат.

 

 

Правильний шпагат

Правильно виконаний шпагат:

- правий чи лівий шпагат: дитина сидить на шпагаті, плечі і стегна на одній лінії, спинка рівна, коліна і ніски натягнуті;

- поперечний шпагат: встаньте з боку і подивіться, якщо ноги лежать на одній лінії, коліна та ніски натягнуті, то дитина сидить правильно. Якщо лінії немає (тобто куточок замість лінії) - то це не шпагат, а ноги нарізно).

Якщо ви хочете досягти результату в розтяжці, то вправи бажано робити щодня, тоді м'язи стануть більш еластичними. І звичайно, чим раніше почнете займатися, тим краще. Ще для шпагату важливе значення має такий елемент як складочка.

 

 

 

II. Складочка.

СкладочкаСкладочка - це коли дитина сидить на попі, ноги разом попереду неї, а животик повністю лежить на ніжках, руки обхопили п'ятки, коліна натягнуті як "струночки".

Вправи, які допоможуть підготуватися до складочки:

1. Дитина сидить на попі - ніжки разом лежать перед ним на маленькому стільчику і робимо нахили вперед (кладемо животик на ноги) намагаючись обхопити п'ятки.

2. Дитина сидить на попі, ніжки попереду неї - робимо вправи стопами двома разом: на себе - натягнути до підлоги (раз 20-30), коліна натягнуті. Потім зафіксували стопи на себе і нахиляємося до ніжок, намагаємося дотягнутися до стоп і обхопити їх.

3. Положення стоячи: ноги разом, коліна витягнуті, робимо нахили вперед - потрібно повністю покласти долоні на підлогу, потім пробуємо обійняти ніжки. Так само цю вправу можна виконувати в русі: робимо невеликі кроки ніжками разом з нахилом вперед і дістаємо руками підлогу (або кладемо долоньки на підлогу), животик повинен лягати на крокуючу ногу.

4. Стоїмо обличчям до шведської стінки - одну ніжку закидаємо на шведську стінку на рівні стегон (стегна і плечі на одній лінії) - і робимо нахили до ноги (до правої і до лівої).

У малюка краще вийде виконувати ці вправи - якщо ви будете для нього прикладом! Робіть ці вправи один на проти одного і підказуйте малу на його помилки. Будьте для нього позитивним прикладом! Що дає вправу складочка - це розтяжка підколінних сухожиль, які відіграють велику роль при розтяжці на шпагат.

III. Мостик.
Мостик

Напевно, не раз ваш карапуз самостійно намагався стати на місточок. Ще, будучи зовсім маленькими, вони часто вигинаються, роблячи перші смішні пародії на місток. Як же правильно робити мости? Правильний міст - коли пальчики рук максимально близько знаходяться від п'ят ніг (бажано торкання), ноги на ширині плечей (можна трохи ширше). Міст виходить гарний, високий.

Вправи для розвитку гнучкості та підкачування м'язів спини у дитини:

1. Стоячи на колінах робимо прогин назад - руки ставимо на підлогу. Повторюємо вправу 10 - 15 разів.

 

 

 

Місточок

2. Лежачи на животі беремо руками стопи ніг, зігнуті в колінах і робимо "кошик" або "качельку". Тягнемо вгору ноги і руки і "розгойдуємося" як гойдалка. Якщо у дитини не виходить розгойдатися - допоможіть їй трохи.

3. Дитина лежить на животику, ноги разом. Ви трохи притримуєте її ноги в районі стоп. Малюк намагається підняти спинку, руки або за головою зігнуті в ліктях, або витягнуті попереду, а при прогині руки притиснути до вух. Цю вправу можна повторювати поки малюк не втомиться (10 - 20 разів), ця вправа розвиває не тільки гнучкість, але і на зміцнює м'язів спини. Цю вправу можна робити і біля шведської стінки: лежачи на животі, спиною до стінки, закріплюєте стопи під саму нижню планочку і робите вправу прогин назад, а в руки (витягнуті) можна взяти м'ячик - це ще більше ускладнить вправу.

4. Дитина лежить на животику, ноги разом і робить прогин назад. Спершу за плечики ви трохи пружинячи, нахиляє спинку до ніг, а потім берете його руки (при цьому притримуєте ноги, щоб вони не роз'їжджалися в сторони) і тягніть їх до ніг (дуже акуратно).

5. Дитина лежачи на животику нахиляє назад спинку і згинає ноги в колінах, ноги торкаються голови малюка.

Вправи місточок


6. Дитина в положенні стоячи біля шведської стінки, на відстані 50 - 60 см від неї. Руки кладе на шведську стінку і робить прогин спини.

7. Положення - висячи на шведській стінці (обличчям до стінки) відриваємо від стінки ноги. Вправу повторити 10 - 15 разів. Чим більше відриваються ноги від шведської стінки, тим більше включаються в роботу м'язи спини, тим більше буде ефект.

8. Вправа "човник" - дитина лежить на животику і піднімає одночасно руки і ноги. Повторити цю вправу 10 - 15 разів. Це хороша вправа для підкачування м'язів спини.

9. Дитина стоїть до вас обличчям, ноги на ширині плечей - ви берете його під спинку, малюк робить нахил назад - а ви робите пружинки - опускаючи і трохи піднімаючи його спинку. Робіть 5 - 10 пружинок і піднімаєте спинку повністю у вертикальне положення. Повторіть цю вправу 3 - 4 рази, це свого роду розігріваючу вправу для спини.

10. Дуже корисна вправа для гнучкості в самому ранньому віці - це кішечка. Стоячи на колінах на четвереньках (руки на підлозі) робите вигин спини в низ (голова тягнеться до попи) - "добра кішечка", потім робите вигин спини в вгору (голова тягнеться до живота, утворюється як би горбик) - "зла кішечка". В ігровій формі це вправа - зарядка проходить на ура навіть з самими маленькими дітками, які ще тільки вміють плазувати.

Коли спинка у дитини вже трохи підготовлена, саме час почати вчити його робити міст "зверху", тобто місток з високого становища. Спершу, краще підстелити щось м'яке на підлогу (щоб не вдаритися головою), так як руки у дитини ще слабкі і будуть розповзатися в сторони і звичайно робити цю вправу на перших порах лише з мамою (татом) поруч. Потім слід прийняти правильну стійку: ноги на ширині плечей, руки в верху біля вух, очі підняті вгору і дивляться на кінчики пальчиків. Потім притримуєте дитини під спинку (вам краще зайняти положення збоку від дитини і вона буде як би лягати вам на руку) малюк потихеньку (повільно) починає робити нахил назад. Коли прогин буде настільки хороший (очі побачать підлогу), то можна опускати руки на підлогу. Ще ви можете притримувати дитини за купальник (футболку, кофточку) стоячи перед ним. Кожен раз зменшуйте ступінь вашої участі в процесі становлення на міст. Коли будете впевнені, що дитина не впаде на голову - спробуйте, що б дитина зробила міст самостійно. І ще одне дуже корисна вправа, яка допоможе навчиться вашому малюкові робити "міст зверху" - дитина стає спиною до стінки (бажано до шведської) на невеликій відстані від неї, робить прогин і починає поступово пересувати ручки до самого низу стінки і потім, переставляючи руки і на сам підлогу (якщо це шведська стінка - то перехоплює палички черзі правою і лівою рукою).

Спинку розім'яли, ніжки розтягнули, пора і прес підкачати. Для цього є хороша вправа "куточок".

IV. Куточок

Куточок

Куточок - положення сидячи на попі, ноги разом, відриваємо ноги і руки від підлоги і тримаємо куточок. Руки в сторону (допоможуть утримати рівновагу), ноги прагнуть вгору до стелі. Куточок бажано утримувати для початку 5 секунд. Потім кожен раз, повторюючи цю вправу, збільшуйте час його виконання. Дитині буде веселіше виконувати цю вправу, якщо ви йому складете компанію.

Кілька вправ на зміцнення преса:

1. Положення лежачи на спині - ноги і руки витягнуті. Одночасно піднімаємо одну ногу і спинку (руки біля вух). Ноги по черзі чергуємо, тобто піднімаємо спинку спершу до правої, потім до лівої ноги. Ускладнити вправу можна, якщо підняти одночасно дві ноги і дві руки.

2. Положення - висячи на шведській стінці (спиною до стінки) - відриваємо ноги від стінки (тобто робимо куточок на стінці). Вправу повторити 10 -15 раз. Наступний етап - перебуваючи в цьому ж положенні, ноги піднімаємо в куточок на 90 градусів і тримаємо, скільки є сил.

3. Положення лежачи на спині, ноги витягнуті, руки за головою. Ноги або мама притримує, або лягти можна під шведську стінку (ноги під нижню паличку) і дитина піднімає спинку. Якщо вашій дитині це не під силу, протягніть йому руки і допоможіть підніматися. Поступово послабляйте силу вашої допомоги. Теж саме вправу можна робити зігнувши ноги в колінах і піднімати корпус до вертикального положення (руки за головою).

4. Положення лежачи на спині, ноги витягнуті, руки за головою (або можна уздовж тіла), вправа аналогічне попередній, тільки в цьому випадку малюк піднімає ноги (дві ноги разом) і намагається покласти їх за голову (попа при цій вправі відривається від підлоги). Бажано цю вправу повторити не менше 10 разів.

5. Дуже хороша вправа "ножниці". Положення лежачи на спині, руки вздовж тіла, ноги підняті від підлоги на 45 градусів і робимо рухи ногами, аналогічне руху ножиць, тобто схрещуємо ноги, по черзі міняючи їх. Потім цю вправу можна ускладнити, роблячи ножиці в русі: знизу вверх і зверху вниз.

Ще є дуже хороші вправи для зміцнення бічних м'язів спини: - ви лежите на боці з малюком один на проти одного, одна рука під головою, інша лежить попереду вас. Ноги витягнуті і одна з них піднесена на 45 градусів. Робимо руху - підтягуємо одну ногу до положення іншого (як би підбиваємо підняту ногу), в роботу включаються бічні м'язи спини. - Ви знаходитесь в тому ж положення, але тепер піднімаєте корпус, спираючись на руку, яка знаходиться перед вами. Друга рука за головою.

V. Берізка

Берізка

Берізка - положення лежачи на спині, ноги в стелю, попу притримуємо руками (руки в ліктях зігнуті, ноги разом). Напевно, не раз ви самі робили цю вправу, навчіть тепер і свого малюка робити берізку.

Малюкові спершу буде дуже складно утримати попу в руках)), але з вашою допомогою (притримуйте його ніжки вгорі) він це зробить набагато краще.

 

 

 

 

 

VI. Ластівка

Ластівка

Ластівка - положення стоячи на ногах, спинка рівна, руки в сторону, ноги разом. Піднімаємо одну ногу назад, бажано, щоб при цьому корпус залишався вертикальним, а ніжка була піднята якомога вище (горизонтально підлозі і обидві ноги витягнуті). Для малюка це досить складна вправа, так як потрібно навчитися переносити центр ваги свого тіла на одну ногу і вміти тримати рівновагу. Для початку почніть з ним тренувати вправу "чапля": стоячи на одній нозі, друга нога зігнута в коліні і носок притиснутий до опорної ноги, руки в сторону (допомагають утримувати рівновагу). По черзі міняйте опорну ногу. Як почнеться виходити "чапля" переходите до "ластівки". Крім того, дуже корисна вправа ходити по одній лінії: постеліть стрічку або скакалочку і нехай малюк пройдеться по ній.

 

 

 

VII. Перекид

Перекид - це елемент, який юні гімнастки вчать уже в перший рік тренувань і яким потім користуються протягом усього спортивного життя. Положення стоячи, одна нога висунута трохи вперед, руки теж спрямовані вперед. Робимо крок ніжкою, торкаємося руками підлоги, підгинаємо голову до живота, групуючись, перекочується на спинку, ноги схрещені підгинаємо під себе і піднімаємося на ту саму ногу, з якої робили крок. Які можуть помилки, при виконанні цього елементу:

  • дивіться, щоб дитина не ставала на голову при перекиді (небезпечно, може пошкодити шию),
  • перекид потрібно робити згрупувавшись, тоді він буде акуратний і швидкий, а це особливо стане в нагоді, коли перекид буде виконуватися в зв'язці гімнастичних вправ.

Після того, як позаймалися, добре буде "розвантажити" хребет. Для цього, якщо у вас є шведська стінка - то можна повисіти на шведській стінці, якщо ні - то візьміть дитину за ручки (або за ніжки) і підійміть її від підлоги.

Добре пивисіти після вправ

І так добре висіти


Яндекс.Метрика        Іконка карти сайту